Zmienne
W Mergado zmienne reprezentują określone wartości elementu.
Na przykład, jeśli w pliku produktowym znajduje się element PRICE_VAT, który zawiera ostateczną cenę produktu z podatkiem VAT włącznie, to cena dla każdego produktu może być inna. Dlatego element PRICE_VAT zawiera zmienną wartość liczbową określaną jako zmienną. Zatem dla każdego produktu, zmienna ma inną wartość.
Każda zmienna ma swoją unikalną nazwę, która jest zwykle identyczna z nazwą danego elementu. Dzięki temu łatwiej jest okreslić, które wartości elementów reprezentuje zmienna.
Używając zmiennych w Mergado, umieść znak procenta (%) wokół nazwy zmiennej. Na przykład %PRODUCTNAME% jest zmienną elementu PRODUCTNAME.
Aby zarządzać zmiennymi w Mergado użyj odnośnika Zmienne, który znajduje się w głównym menu na stronie głównej.

Do czego służą zmienne w Mergado?

Najczęściej za pomocą zmiennych dodawana jest nowa wartość elementu (za pomocą reguł). Zmienne są również używane do odseparowania tylko części (zmiennego) tekstu jakiegoś elementu. Jeśli mamy na przykład w opisie wkomponowany tekst o wielkości albo kolorze produktu, który się różni w poszczególnych produktach, możesz za pomocą zmiennych uzyskać informacje właśnie o wielkości czy kolorze każdego produktu i zapisać te informacje do elementu PARAM.

Gdzie są używane zmienne?

Zmiennych używa się w regułach. Możesz tam ustawić nową wartość dla jakiegoś elementu.
Przykładowo: kiedy będziesz chciał zestawić nazwę produktu z większą ilością różnych elementów, aby zawierały w sobie: producenta, pierwotną nazwę użytą w e-sklepie + dodatkowo parametry dotyczące wielkości produktu, możesz utworzyć regułę, gdzie do elementu PRODUCTNAME zapiszesz te 3 zmienne. %MANUFACTURER% %PRODUCTNAME% %PARAM_VELIKOST%. Konkretna nazwa produktu po aplikacji takiej reguły będzie wyglądać następująco: Adidas Męska koszulka sportowa XXL.

Jak utworzyć zmienną?

Dodaj nową zmienną do Mergado,klikając na stronie Zmienne na ikonę nowa zmienna a następnie:
 1. 1.
  Wybierz element, na którym będzie zmienna bazować.
 2. 2.
  Wpisz wyrażenie regularne, które przedstawia maskę do wyboru tekstu z danego elementu
 3. 3.
  W polu testowym tekstu zobaczysz losowo wybraną wartość z wybranego przez nas elementu. Poprzez kliknięcie na ikonkę dwóch strzałek możesz testowy tekst zmienić, albo wpisać tam własny tekst.
 4. 4.
  KLiknij na przycisk testuj wyrażenie.
 5. 5.
  Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników maski regularnego wyrażenia, możesz je zmodyfikować i ponownie je aplikować oraz przetestować
 6. 6.
  Jeśli wyrażenie regularne Ci odpowiada, zapisz część tekstu odpowiadającą regularnemu wyrażeniu do zmiennych. Wystarczy wpisać nazwę i kliknąć na przycisk Zapisz zmienną.
Przykład tworzenia zmiennej
Dodatkowe informacje dotyczące użycia zmiennych w Mergado znajdziesz na naszym blogu.
Last modified 1yr ago
Copy link
On this page
Do czego służą zmienne w Mergado?
Gdzie są używane zmienne?
Jak utworzyć zmienną?